Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Centralna banka i njene funkcije". Rad ima 17 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.



С А Д Р Ж А Ј
УВОД 1
Појам и карактеристике централне банке 2
Основне функције централне банке 3
Емисиона функција 4
Функција органиозације платног промета 4
Контролна функција 4
Појам и садржај монетарно кредитне политике 5
Операције на отвореном тржишту 6
Политика обавезних резерви пословних банака 6
Политика есконтне стопе 7
Примарни новац 8
Народна Банка Србије 10
Историјат Народне Банке Србије 11
Руководство Народне Банке Србије 13
ЗАКЉУЧАК 14
ЛИТЕРАТУРА 16
У В О Д
Главна монетарна институција и главни стожер банкарског система сваке земље јесте централна банка. У разним земљама та банка носи различите називе: народна, емисиона, државна или једноставно Банка Енглеске, Банка Јапана, Банка Италије и слично. Често се она назива и банком банака јер код ње пословне банке држе своје депозите и њој се често обраћају за одобравање кредита. У раним фазама развоја банкарства није постојало разграничење између централне и пословних банака, јер су скоро све пословне банке вршиле емисију банкнота.
Појава централних банака историјски је повезана са централизацијом емисије банкнота у рукама једне или малог броја најстабилнијих пословних банака у које су држава и клијенти имали највеће поверење. Крајем XIX и почетком XX века у већини држава емисија банкнота вршена је од странесамо једне – централне – банке.
Са оснивањем првих централних банака повезује се почетак развоја модерног банкарства у свету. Прве централне банке света основане су у другој половини XVII века у Шведској (Riskbank of Sweden, 1656) и Енглеској (Bank of England, 1694).
Треба нагласити да ове прве централне банке нису имале ексклузивно право на емисију банкнота и њихове функције разликовале су се од савремених централних банака. Тако на пример, пооснивању је централна банка у Енглеској била дужна да врши и директно кредитирање индустрије и трговине. Централне банке у савременом облику појавиле су се у XIX веку.
Централна банка спада у најзначајније финансијске институције. Она није обичан учесник на финансијским тршжиштима, већ има и регулативну улогу. Њена улога је значајна на свим сегментима финансијских тржишта, а нарочито на сегменту тржишта новца, где одређује ниво новчане масе и висину краткорочних каматних стопа. Значајна улога централне банке је у заштити осталих учесника на финансијским тржиштима. Емисијом квалитетних хартија од вредности и операцијама на отвореном тржишту, централна банка доприноси развоју финансијских тржишта.
Централна банка је дефинисана као самостална и јединствена емисиона установа монетраног система, одговорна за монетарну политику, за стабилност националне валуте, финансијску дисциплину и за обављање других послова одређених законом.
1. ПОЈАМ И КАРАКТЕРИСТИКЕ ЦЕНТРАЛНЕ БАНКЕ
Цeнтрaлнa или емисиoнa бaнкa прeдстaвљa бaнку свих бaнaкa и oстaлих финaнсиjских институциja у једној земљи. Њихoв нaстaнaк je вeзaн зa тзв. привилeгoвaнe бaнкe кoje су имaлe прaвo eмитoвaњa нoвчaницa, дa би кaсниje jeднa мeђу њимa дoбилa мoнoпoл нaд eмисиoним пoслoвимa.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!